Найважливіше про психічне здоров'я
Хочу допомогти близьким

Як підтримати людину із психічним розладом на роботі: поради для керівників та колег

{{ slide + 1 }} / {{ sCount }}

Роботі ми віддаємо велику частину свого часу та емоційних ресурсів, тому саме місце праці багато в чому визначає наше психічне здоров’я. Стрес на робочому місці — через постійну напругу, великі обсяги завдань, невизначеність умов праці, складні стосунки в команді — накопичується і провокує виникнення захворювань. Або може посилити вже наявний у людини розлад. Але це — якраз те поле, де лідер команди та інші працівники можуть змінити ситуацію. 

Як діяти керівнику

Як підтримати людину із психічним розладом на роботі: поради для керівників та колег

Для того, щоб підтримати людину, яка має складнощі з психічним здоров’ям, насамперед варто демонструвати емпатію, відкритість, вміння слухати. Нижче кілька рекомендацій, які стануть вам у пригоді:

  • Заохочуйте підлеглого до відвертої розмови

Виберіть відповідне місце — таке, де ніхто вас не буде чути, де буде затишно і комфортно. Ставте прості, відкриті та неосуджувальні питання: «Як ти почуваєшся?» «Що саме погіршує твій стан?», «Як це впливає на виконання завдань?», «Яка тобі потрібна допомога?», і дайте можливість підлеглому пояснити власними словами, якої саме підтримки він або вона потребує.

  • Шукайте рішення разом

Фокусуйтеся на тому, що людина може робити, замість того, що їй дається важко. Зверніть увагу на фактори, які негативно впливають на її самопочуття: фіксований графік роботи, нечітко сформульовані завдання або цілі компанії, небезпечні умови роботи.

Відрегулюйте робочий графік так, щоб колега мав або мала змогу відвідувати сесії з психотерапевтом, якщо він чи вона не може робити це в позаробочий час.

  • Уникайте стереотипізації

Уникайте припущень або упереджень щодо того, чи може людина справлятися з обов’язками на роботі у зв’язку з психічним розладом. Випрацюйте разом план, згідно з яким вашому підлеглому буде легше виконувати завдання та досягати покладених цілей. 

  • Поважайте приватність

Подбайте про те, щоб інформація про психічний розлад людини не розкривалася іншим. Обговоріть з ним або нею, що можна розповідати іншим, а що ні.

  • Заохочуйте підлеглого шукати фахову підтримку

Розкажіть підлеглому про те, де він або вона може шукати фахову допомогу

  • Будьте підтримкою

Скажіть колезі, що ваші двері завжди відчинені для нього або неї. Заохочуйте інших колег із розумінням ставитися до працівників із психічними захворюваннями. 

  • Реалізовуйте програми підтримки людей із психічними розладами

Для цього не потрібно робити великі матеріальні інвестиції. Наприклад, ви можете організувати невеличкі зони в офісі для фізичної активності або відпочинку працівників у тиші. В першу чергу ви маєте бути готові вчитися.

Що можуть зробити колеги

Як підтримати людину із психічним розладом на роботі: поради для керівників та колег

«На робочих місцях ми проводимо більшість свого часу. І наші стосунки на роботі стають близькими, хочемо ми того чи ні. Тож, найімовірніше, що ви відчуєте, що ваш колега переживає труднощі з психічним здоров’ям», — вважає професор, клінічний психолог Ph.D. Люсі Бічсел.

  • Проявляйте емпатію

Як саме це краще зробити, підкаже формат ваших стосунків. «Якщо ви з колегою дуже близькі, намагайтеся частіше запрошувати його або її на спільні обіди. Спробуйте нагадувати їй або йому про важливі зустрічі, які вони можуть пропустити через погане самопочуття», — пропонує Люсі Бітчел. — Якщо ваші стосунки більш формальні, то спробуйте проявити підтримку, частіше питаючи: “Як справи?”, “Як почуваєшся сьогодні?” Також пропонуйте допомогу у виконанні дрібних завдань».

  • Пам’ятайте про приємні дрібнички

Такі маленькі жести як зробити чашку чаю або кави чи пригостити домашнім печивом можуть допомогти колезі з психічним розладом знову відчути себе частиною команди. 

Налаштуйтесь позитивно, і вам обов’язково вдасться підтримати колегу. Також не забувайте плекати власне психічне здоров’я

Робота дає нам усвідомлення власної гідності, дозволяє відчувати себе корисними для суспільства, фінансово незалежними і отримувати ресурси на піклування про психічне здоров’я. Тож підтримка та розуміння людини з психічним розладом на роботі є важливою умовою одужання чи поліпшення її стану.