Найважливіше про психічне здоров'я
Шукаю допомогу

Де шукати допомогу в питаннях психічного здоров’я?

{{ slide + 1 }} / {{ sCount }}

Якщо ви переживаєте труднощі із психічним здоров’ям, вам може знадобитися допомога кваліфікованих фахівців. Чим швидше ви до них звернетеся, тим більше у вас шансів зміцнити власне психічне здоров’я та повернутися до якісного життя.

При розладах психічного здоров’я ви можете звернутися до таких спеціалістів як: сімейний лікар, психолог, психіатр та психотерапевт. Психолог, психотерапевт і психіатр є фахівцями у сфері психічного здоров’я, — але діяльність кожного з них має певну специфіку.

За екстреною допомогою можна звертатися на гарячі лінії підтримки.

Cімейний лікар

Коли звертатись: Якщо ви відчуваєте труднощі у навчанні та роботі, взаємодії із зовнішнім світом, близькими людьми, не можете впоратися з негативними емоціями, станами відчаю, тривоги понад два тижні, то першою ланкою допомоги може стати сімейний лікар.

Чим може допомогти: Скерує до відповідного фахівця: психіатра чи психотерапевта та, при наявності відповідної підготовки, надає базову допомогу.

Психолог

Коли звертатись: У разі порушення психологічного добробуту та виникнення таких проблем як: потреба у самовизначенні, незначні труднощі у спілкуванні з людьми та кризи у стосунках, які заважають вам вести звичайне життя.

Чим може допомогти: Може допомогти зрозуміти причини ваших симптомів, знайти джерела проблем і дати рекомендації щодо їх усунення. «Психологи працюють у різних форматах, наприклад, індивідуальному (клієнт з фахівцем сам на сам), груповому (фахівець веде групу клієнтів) або ж сімейному (на прийомі у фахівця знаходиться сім’я)», – пояснює доктор психологічних наук, член групи експертів МОЗ напрямку «Психічне здоров’я» Віталій Климчук. – «Також психолог може надавати різні за змістом послуги – консультування (робота над вирішенням певних труднощів), навчання та просвітництво (надання клієнтам нової і важливої для них інформації психологічного характеру), тренінг (відпрацювання певних умінь та навичок).»

Чого не може робити: Призначення ліків знаходиться поза межами компетенцій психолога.

Психолог — це фахівець, який закінчив виш за спеціальністю “Психологія” і який займається вивченням людської психіки. Сфера психології є дуже широкою, тому психологи зазвичай спеціалізуються на різних галузях: психічне здоров’я, організаційна психологія, освітня психологія, клінічна психологія, психологія праці тощо.

Коли звертатись: До психіатра вас може скерувати психолог, психотерапевт, ваш сімейний лікар або лікар іншого профілю. Або ви можете звернутися самостійно, якщо маєте важкий стан, пригнічений настрій або важкі переживання, високий рівень тривоги, що тривають більше двох тижнів.

Чим може допомогти: У компетенції психіатра — діагностика психічних розладів та медикаментозна терапія.

Чого не може робити: Якщо психіатр не має додаткової спеціалізації у певному методі психотерапії, то він не може проводити сеанси психотерапії.

Психіатр —  це лікар, який вивчав медицину та обрав психіатричну спеціальність. Цей фахівець має дуже глибоке розуміння біологічної структури мозку та принципів його функціонування. Також психіатр — єдиний спеціаліст, який може призначати ліки. 

Однак психіатрів не навчають технікам психологічної терапії. Тобто, лікування, яке вони проводять, як правило, не напрямлене на опанування пацієнтами стратегій і методів, що допомагають у вирішенні емоційних та поведінкових проблем.

Однак, деякі психіатри додатково навчаються, щоб поєднати свою сферу діяльності з психотерапією та пропонувати пацієнтам більш широкий перелік послуг.

Коли звертатись: Варто звертатися до психотерапевта, якщо ви помітили в собі низку симптомів психічних розладів або маєте вже діагностований психічний розлад і хочете покращити якість життя. Також до психотерапевтів слід звертатися у випадку великих криз у житті, які виводять з рівноваги ваше психічне здоров’я, з метою профілактики психічних розладів.

Чим може допомогти: Психотерапевт спеціалізується на лікуванні психічних розладів психологічними методами: структурованими, науково-базованими інтервенціями, рекомендованими міжнародними клінічними протоколами. Також він може використовувати ці методи для допомоги у самопізнанні, саморозвитку або подоланні криз та психологічних складнощів.

Чого не може робити: Психотерапевт не призначає медичні препарати, якщо він не має медичної освіти.

Психотерапевт — це фахівець з вищою освітою психолога або психіатра, який отримав додаткову освіту в сфері психотерапії. Таке навчання триває три і більше років. У своїй практиці цей фахівець використовує немедикаментозні методи психологічної допомоги, наприклад, когнітивно-поведінкову терапію,  гельштат-терапію, психодраму, психоаналіз тощо. Він супроводжує клієнта на шляху саморозуміння, працює з психологічними травмами.

Завдяки роботі з психотерапевтом ви можете вирішити свою проблему, поліпшити психічне здоров’я, змінити патерни поведінки, навчитися краще управляти емоціями та станами, усвідомлювати травматичний досвід та інтегрувати його у сьогодення так, щоб він не заважав жити далі.

Ці три професії можуть перетинатися, тобто психіатр може бути і психотерапевтом, і психологом. Головна відмінність полягає в тому, що психіатр може призначати препарати.

Якщо ви вирішили звернутись до психотерапевта, поставте йому такі 6 запитань:

  1. За яким методом психотерапії цей фахівець працює?
  2. На підставі якого навчання він це робить?
  3. Чи є психотерапевт членом відповідної асоціації?
  4. Яка доказова база того чи іншого методу?
  5. Які ризики?
  6. Зі скількома пацієнтами працював психотерапевт і з якими результатами?

Якщо у психотерапевта немає відповідей на ці запитання, то це поганий фахівець, він не орієнтується у цій галузі. Хороший психотерапевт завжди повинен приймати рішення про лікування разом із клієнтом.

Психолог або психотерапевт можуть рекомендувати інших спеціалістів у разі потреби. Одночасна співпраця декількох спеціалістів є найбільш ефективним способом надання психологічної допомоги.

Екстрена допомога

Якщо ви розумієте, що потребуєте негайної психологічної допомоги, скористайтеся номерами телефонів служб, які її надають — їх перелік є на нашому сайті.

Під час дзвінка можна дізнатися контакти інших фахівців і служб, які працюють поруч з місцем вашого проживання та допоможуть вам.

Важливо, щоб звернення до фахівців у сфері психічного здоров’я у нашій країні стало звичним. Адже саме фахова допомога може покращити якість життя людини.