Життя не в кайф? Дещо про депресію
Від усього беее, настрою немає, а мотивація на самісінькому дні. Знайомо?
Коли життя позбавлене позитиву, дуже важливо об’єктивно оцінити свій стан. Адже від поганого настрою до депресії — всього-на-всього тимчасова неуважність до себе.
Чим є депресія?
Депресія (великий депресивний розлад або клінічна депресія) — це поширений і серйозний розлад психічного здоров’я. Понад 264 мільйони людей у світі мають депресію. 7% усього дорослого населення Землі мали хоча б один депресивний епізод у своєму житті.
Симптоми депресії впливають на те, як ви почуваєтесь, мислите, справляєтесь із щоденними справами, спите, їсте, працюєте. Депресія може діагностуватися, якщо негативні симптоми присутні щонайменше 2 тижні. .
Що може вказувати на депресію?
- Відчуття безнадійності
- Втрата інтересу до діяльності
- Відчуття меншовартості та безвихідності
- Знижений настрій (більше 2-х тижнів)
- Знижена рухова активність
- Втрата відчуття задоволення
- Відсторонення від соціуму
- Проблеми зі сном
- Тривожність
- Порушення апетиту (збільшення або його відсутність)
- Важкість зосередження уваги
- Зниження сексуального потягу
- Інколи суїцидальні думки та тенденції.
Не кожен, хто перебуває в депресії, відчуває всі симптоми. Дехто має кілька з них, дехто – більше. Ступінь важкості симптомів залежить від індивідуальних особливостей та тривалості її впливу. Чим триваліша депресія, тим більше може ускладнюватися її перебіг.
Чому взагалі виникає депресія?
Немає єдиної відомої причини депресії. Скоріше це результат дії біологічних, психічних та соціальних факторів. Сильний негативний досвід (травма, втрата близької людини, складні стосунки) або будь-яка стресова ситуація можуть спровокувати депресивний розлад. Наприклад, неочікувана зміна роботи, розлука з близькими або втрата члена родини може запустити її. Окрім цього, існують фактори, які підвищують ризик розвитку депресії:
- пережите психічне та фізичне насильство
- похилий вік
- побічні реакції від уживання деяких ліків
- хронічні захворювання
- спадковість (наявність депресії у когось з родини)
- вживання наркотиків або алкоголю
Як покращити свій стан?
Якщо ти не впевнений у тому, чи маєш депресію, можеш перевірити свій стан за допомогою шкали психодіагностики. Наприкінці тесту ти отримаєш рекомендації щодо способів самодопомоги. Втім, уже зараз ти можеш покращити своє психічне здоров’я. Зверни увагу на наступні рекомендації.
- Подбай про основу — здоровий сон, добову норму води та збалансоване харчування.
- Додай активності: наповни свій день спортом, танцями, роботою, зустрічами.
- Не забудь про спілкування з близькими людьми
- Надай життю фарб та спонтанності. Змінюй оточення хоча б на кілька днів, плануй подорожі у приємні місця.
- Веди щоденник вдячності. Це допомагає сфокусуватись на позитивних моментах та цінувати їх.
- Не порівнюй себе, своє щастя або горе з іншими. Ти інакший. У тебе свій шлях.
- Зроби те, що давно відкладав. Це допоможе повернути смак життя.
Як жити з депресією?
Багато людей, які живуть із депресією, почуваються краще завдяки змінам у способі життя. Вони відзначають, що їм бодай трохи допомогли фізичні вправи, відмова від алкоголю та куріння, здорове харчування. Крім того, може допомогти перегляд робочого навантаження: перехід на більш гнучкий робочий графік чи до завдань із меншою відповідальністю й рівнем стресу. Водночас, не варто на тривалий час залишатися без роботи, адже це може погіршити стан. А ще можна приєднатися до групи підтримки, якщо така є у твоєму місті. Пізнання себе допоможе краще зрозуміти, що викликає депресію. Навичка ділитися своїм досвідом з іншими людьми також може непогано підтримати.
Ось тут Настя Мельниченко розповідає свою історію життя з депресією та процес відновлення. Вівця рекомендує прочитати! Бо Настя дуже відверта і щира: вона виховує двох дітей та керує громадською організацією «Студена», яка захищає права людини.
Як лікують депресію?
Навіть у важких випадках депресія добре піддається лікуванню. Депресія часто є циклічною, тому раннє лікування дуже важливе і може запобігти повторним епізодам. Багато досліджень показують, що найефективніше допомагає комбо з антидепресантів (переважно групи селективних інгібіторів зворотнього захоплення серотоніну, але доцільність їх вживання визначає лікар) та когнітивно-поведінкової терапії.
Поганий настрій, відсутність задоволення від життя — табуйована у суспільстві тема. Особливо під час війни. Ти маєш право сумувати, це не вияв слабкості, не показник невдачі. Кожен з нас може відчувати смуток і біль, тривогу та занепокоєння через певні події у житті. Однак, твоє здоров’я та безпека – найважливіші. Якщо ти досяг дна, саме час відштовхнутися від нього.
Бе-е-ережи себе!
Чернівці заполонили овечки. Їх можна побачити в найнеочікуваніших місцях: на зупинках громадського транспорту, в барах, університетах, на дитячих майданчиках. Вони підкажуть, як подбати про своє психічне здоров’я під час війни. Овечок створили команди проєкту «Психічне здоров’я для України» та ГО «Заходи». Побачив QR-код? Скануй, переходь на сайт і дізнавайся про себе більше! У нас для тебе 10 текстів, які розробили фахівці з психічного здоров’я. Вони розкажуть більше про розлади сну та харчової поведінки, депресію, агресію, тривогу, нав’язливе мислення, зловживання алкоголем, батьківську роздратованість і відновлення після втрати. Читай і бееережи себе!
Проєкт «Інформаційна кампанія про психічне здоров’я у Чернівецькій області» реалізує ГО «Заходи» за підтримки проєкту «Психічне здоров’я для України» (MH4U).