Найважливіше про психічне здоров'я
Шукаю допомогу

Детально про депресію

{{ slide + 1 }} / {{ sCount }}

Що таке депресія

Депресія (великий депресивний розлад або клінічна депресія) – це поширений і серйозний розлад психічного здоров’я. Її симптоми впливають на те, як ви почуваєтесь, мислите, справляєтесь із щоденними справами, спите, їсте, працюєте. Щоби діагностувати депресію, симптоми мають бути присутні щонайменше два тижні.

У цифрах

Депресія – це поширене захворювання в усьому світі. За даними, на які посилається ВООЗ, понад 264 мільйони людей у світі хворіють на депресію. Це головна причина втрати працездатності у світі.

Принаймні один епізод розладу мали близько 7% дорослих (частіше спостерігається у жінок). Найвища поширеність у підлітків та молодих людей 18-25 років (13%).

Якою може бути депресія

Існує кілька видів депресивних розладів, які може діагностувати лікар. Зокрема:

  • велика депресія;
  • стійкий депресивний розлад (дистимія) – пригнічений настрій, який триває щонайменше два роки. Людина може мати епізоди великої депресії та періоди з менш вираженими симптомами;
  • післяпологова депресія – повномасштабна велика депресія під час вагітності або після пологів. Вона набагато серйозніша, ніж «бебі блюз» – відносно легкі симптоми депресії та тривоги, які виникають у багатьох жінок протягом двох тижнів після пологів;
  • психотична депресія – виникає, коли людина має депресію та певну форму психозу, наприклад, має марення та галюцинації;
  • сезонні афективні розлади – настання депресії в зимові місяці, коли менше природного сонячного світла. Депресія зазвичай припиняється навесні та влітку, а взимку супроводжується соціальним відчуженням, збільшенням сну та набором ваги;
  • біполярний розлад відрізняється від депресії, але при ньому людина переживає епізоди надзвичайно низького настрою, які відповідають критеріям великої депресії. І також має періоди ейфорійного настрою, що називаються “манією”;
  • передменструальний дисфоричний розлад – коли жінка напередодні менструації має значний спад настрою, інтенсивніший, ніж типовий передменструальний синдром (ПМС);
  • порушення регуляції настрою – розлад, який діагностується у дітей та підлітків.

Як зрозуміти, чи є у вас депресія

Депресія по-різному впливає на людей і спричиняє різні симптоми: від тривалого поганого настрою і відчуття безнадії, до втрати інтересу до усього, чим ви раніше захоплювались. Можуть бути й фізичні симптоми, такі як відчуття втоми, поганий сон, відсутність апетиту чи статевого потягу, болі. Симптоми депресії коливаються від легких до важких. Більшість людей час від часу переживають стрес, тривогу або зниження настрою, тому поганий настрій може не бути ознакою депресії, якщо він покращується через короткий час.

Основні ознаки депресивного розладу такі:

  • Пригнічений настрій протягом більшої частини дня. У дітей може бути дратівливий настрій.
  • Знижена зацікавленість та задоволення майже в усіх видах діяльності: втрата інтересу до того, що раніше викликало захоплення, ніякі справи чи досягнення не приносять радості.
  • Значна втрата чи збільшення ваги без спеціального харчування чи дієт.
  • Психомоторне збудження або загальмованість: зайва метушливість чи уповільнення рухів, мовлення.
  • Прояви безсоння або сонливості: важко заснути, сон поверхневий і не приносить відпочинку.
  • Відчуття втоми, втрати енергії.
  • Зниження здатності мислити, зосереджуватися, приймати рішення: думки зосереджуються на негативних фактах, відволікають від діяльності чи прийняття рішення.
  • Почуття власної нікчемності, провини: думки та спогади про власні неуспіхи, відчуття провини перед близькими людьми.
  • Повторювані думки про смерть (не страх смерті), можливі суїцидальні спроби.

Щоби перевірити наявність у себе симптомів депресії та інших розладів психічного здоров’я, ви можете скористатись тестом на цьому сайті. Якщо ви підозрюєте, що у вас може бути депресія, зверніться до сімейного лікаря або фахівця із психічного здоров’я. Що раніше ви звернетесь по допомогу, то швидше почнете шлях до одужання.

Як лікуватися

Лікування депресії залежить від її форми: легка, середня чи тяжка.

При легкій депресії лікар може запропонувати почекати і подивитися, чи минає вона сама. Одночасно контролюючи ваш прогрес, щоби змінити тактику при погіршенні. Цей підхід називають “пильне очікування”. Вам також можуть запропонувати заходи щодо зміни способу життя: наприклад, фізичні вправи та методи самодопомоги.

При легкій депресії, яка не минає, та при депресії середньої тяжкості застосовують психотерапію. Це може бути, наприклад, когнітивно-поведінкова терапія. Для середньої та важкої депресії часто потрібне поєднання психотерапії та антидепресантів.

Як жити із депресією

Багато людей, які живуть із депресією, почуваються краще завдяки змінам у способі життя. Наприклад, більше фізичних вправ, відмова від алкоголю та куріння, здорове харчування. Має сенс переглянути своє робоче навантаження: погодити із керівником перехід на більш гнучкий робочий графік чи до завдань із меншою відповідальністю й рівнем стресу. Водночас, не варто на тривалий час залишатися без роботи – це може погіршувати ваш стан.

Варто також почитати книгу чи статті про самодопомогу або приєднатися до групи підтримки, якщо така є у вашому місті. Пізнання себе допоможе вам краще зрозуміти, що викликає у вас депресію. Поділитися своїм досвідом з іншими людьми в подібній ситуації також може бути дуже корисним.