Найважливіше про психічне здоров'я
02 Березня 2021

Співпраця проєкту MH4U та парламенту України

26 лютого 2021 року у Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів відбулося чергове засідання робочої групи щодо надання психологічної, психотерапевтичної та психіатричної допомоги ветеранам в контексті посттравматичного синдрому. У даному обговоренні брали участь народні депутати, представники профільних міністерств та неурядових організацій.

На засідання був запрошений один з експертів проєкту «Психічне здоров’я для України», який презентував концепцію законодавчих змін, які дозволять ліцензувати діяльність психологів та психотерапевтів.

Однією з причин виникнення ідеї ліцензування психологічної практики є потреба у підвищенні якості таких послуг, зокрема, для ветеранів з посттравматичним стресовим розладом. В свою чергу, якість таких послуг залежить від підготовки спеціалістів, порядку надання таких послуг та контролем за дотриманням цього порядку.

За результатами засідання народні депутати та представники міністерств підтримали ідею ліцензування такого виду діяльності і обговорили низку важливих питань, зокрема:

  • створення цілісної системи охорони психічного здоров’я в Україні;
  • систематизації центрів надання психологічної / психіатричної допомоги;
  • надання спеціального статусу психологам, які допомагають особам, що постраждали внаслідок бойових дій;
  • подолання стигматизації та проявів дискримінації до осіб, які звертаються за психологічною допомогою;
  • розв’язання проблем географічної доступності  психологічної допомоги в ОТГ;
  • введення стандартів психологічних послуг, розроблення програм, методів, окремих інструментів для використання у допомозі особам, що постраждали внаслідок бойових дій.

«Хочу зазначити, що це чи не вперше в парламенті підняли тему психологічної допомоги та психотерапії як окремого виду діяльності. Ще з радянських часів психотерапія ототожнювалась з медициною, була чимось додатковим до психіатричної допомоги. Але у сучасному світі психотерапія – окрема галузь, яку можуть опанувати як фахівців з медичною освітою, так і без неї. Звичайно, психологічна консультація – це одне, психотерапія – друге, а психіатрична допомога – третє. Це різні рівні послуг, але вони тісно пов’язані. Це все є послуги у сфері психічного здоров’я. Такий підхід поки відсутній у законодавстві і це велика прогалина, яка не дозволяє 79% українцям отримувати якісну допомогу, коли вони її потребують», – коментує експерт проєкту Артем Осипян.

На засіданні робочої групи учасники прийшли до висновків, що якісної психологічної та психотерапевтичної допомоги потребують не тільки ветерани з ПТСР, але й ветерани з іншими психічними розладами. Більше того, якісніша допомога необхідна не тільки ветеранам, а й іншим верствам населення. А для підвищення контролю та вдосконалення порядку психологічної та психотерапевтичної допомоги необхідно ліцензувати такий вид діяльності та оновити порядок надання таких послуг. Разом із ліцензуванням практики психологів та психотерапевтів, за таким же принципом можливо і ліцензувати діяльність реабілітаційних центрів для алко-, наркозалежних. Оскільки їх діяльність відповідає критеріям послуг у сфері психічного здоров’я й також має прогалини у контролі за якістю таких послуг.

Як саме цього можна досягти? Експерти на аналітики нашого проєкту переконані, що така послідовність дій сприятиме розбудові якісній, сучасній та науково-обгрунтованій системі надання послуг у сфері психічного здоров’я:

  • визначити у профільному законі, що таке “психотерапія”, “психологічна консультація”, “послуги у сфері психічного здоров’я”, надавач та отримувач таких послуг, “психологічна практика”;
  • додати до видів господарської діяльності, які підлягають ліцензуванню «психологічну та психотерапевтичну практику», як окремий вид діяльності;
  • змінити наказ МОЗ №199, який є застарілим, та визначає порядок надання психологічної та психотерапевтичної допомоги.

Проект MH4U висловлює вдячність народній депутатці Тетяні Цибі за ініціативу та небайдужість до теми психічного здоров’я. Також висловлюємо подяку всім іншим народним депутатам та представникам міністерств, які взяли участь у обговоренні та підтримали дану ініціативу.

Ніякого здоров’я без психічного здоров’я!

до всіх новин