Позиція проєкту «Психічне здоров’я для України» щодо змін у фінансуванні закладів охорони психічного здоров’я
Україно-швейцарський проєкт «Психічне здоров’я для України», розуміючи складну ситуацію, яка існує на даний час в Україні в зв’язку з пандемією COVID-19 та суспільно-економічним станом, щиро підтримує українців та підкреслює високу необхідність покращення послуг в сфері психічного здоров’я. Ми розуміємо виклики, з якими зараз зустрічається як Уряд України, так і громадяни.
Ми вітаємо затвердження Урядом Концепцію розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року, однак відчуваємо занепокоєння у зв’язку з відсутністю затвердження плану реалізації Концепції.
Ми підтримуємо, затверджені Концепцією положення, які задекларували важливість інтеграції сфери охорони психічного здоров’я в первинну ланку медичної допомоги, дотримання прав людини при наданні допомоги, а також розвиток надання допомоги людям, які страждають психічними розладами у громадах, підвищення обізнаності населення щодо проблем з психічним здоров’я.
Наші спостереження дозволяються припустити, що відсутність плану дій та координації зусиль впродовж останніх кількох місяців привело до ситуації, коли зміни, які відбуваються згідно загальної медичної реформи, зумовили значне зменшення фінансування лікарень та скорочення кількості фахівців у сфері охорони психічного здоров’я. Ми також не бачимо достатньої уваги до розвитку спроможностей та альтернативних послуг в громадах. Така ситуація може привести до вкрай негативних наслідків для людей, які потребують допомоги в сфері психічного здоров’я.
З досвіду інших країн відомо, що проведення реформ у сфері психічного здоров’я, особливо в системі з високим рівнем надання допомоги у відповідних закладах охорони психічного здоров’я, потребувало збільшення загальних інвестицій в систему, координації дій та залучення усіх зацікавлених сторін в планування та реалізацію змін. Різке скорочення фінансування без відповідної підготовки та спроможності служб в громадах може привести до вкрай негативних наслідків для потребуючих допомоги осіб, особливо в час, коли потреби в сфері психічного здоров’я зростатимуть.
Для виходу з ситуації, яка склалася ми бачимо єдиний шлях – це налагодження комунікації та координація діяльності між усіма сторонами процесу – Міністерством охорони здоров’я, Міністерством соціальної політики, Національною службою здоров’я України, а також між професійними асоціаціями медичних працівників, правозахисниками та організаціями користувачів послуг, керівниками лікарень, інтернатів та громадами.
Для покращення допомоги людям з психічними розладами необхідне чітке планування дій щодо змін в системі охорони психічного здоров’я, яке є погоджене між усіма учасниками системи надання допомоги, в тому числі користувачами послуг.
Ми, як міжнародний проєкт, пропонуємо свою технічну та освітню підтримку для налагодження комунікації та підвищення спроможностей розвитку послуг з охорони психічного здоров’я в громадах.
Тому, вважаємо, що зараз надзвичайно важливо затвердити план дій з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні та реалізовувати його за участі усіх зацікавлених сторін.
Дуже сподіваємося, що об’єднання зусиль допоможе покращити якість та доступність допомоги та психосоціальної підтримки для людей із психічними розладами в Україні.