Найважливіше про психічне здоров'я
Я представляю організацію чи громаду

FACT (Flexible Assertive Community Treatment)

{{ slide + 1 }} / {{ sCount }}

Гнучкий ACT (FACT) – це варіант ACT (дії), розроблений в Нідерландах (Van Veldhuizen and Bähler, 2013) на основі американської моделі ACT (Assertive Community Treatment), представленої ще в 1970-х роках (Test and Stein, 1978). FACT пропонує лікування та рекомендації для всіх людей із серйозними психічними розладами, які проживають в конкретній громаді. 

Команди FACT надають тривалу допомогу людям з психічними розладами, які проживають у своїх громадах громаді, а не перебувають у психіатричних лікарнях. Крім психічних розладів ці люди мають низку обмежень у соціальному функціонуванні, наприклад, стосовно житла, самообслуговування, працевлаштування та фінансів. Їм важко брати участь у суспільстві, бути членом своєї громади. Їх системи підтримки та контакти часто обмежені. Сім’я для них дуже важлива, але іноді сім’я тримається на відстані.

Мета FACT – більше залучати людей з психічними розладами до життя громади. 

FACT пропонує комплексні втручання та підтримку у відновленні. Метою команди з впровадження FACT є ведення випадку, лікування та підтримка людей для їх поступового відновлення. Лікування та підтримка, «вилікування та догляд» йдуть рука об руку. Люди, які мають психічні розлади та їх близьке оточення отримують необхідну підтримку в домашніх умовах або там, де вони перебувають. Команди FACT працюють разом з формальною та неформальною мережами людини та тісно контактують із сім’єю, родичами та місцевими мешканцями. Наприклад, команди FACT підтримують клієнтів в управлінні власним процесом відновлення, щоб вони могли (знову) брати участь у суспільстві і почували себе комфортно та безпечно. Увага приділяється соціальній, особистісній та симптоматичній складовим одужання. Люди, які мають психічні розлади, беруть активну участь у житті громади.

Команда FACT працює з усіма людьми з психічними розладами в конкретній громаді впродовж тривалого часу

Команда FACT зосереджується на всіх людях із серйозними психічними розладами в певній громаді. Команда FACT пропонує їм лікування, настанови та практичну підтримку з тим, щоб жити якомога незалежніше. Команда пропонує індивідуальне або групове вручання відповідно до вказівок психіатра, психолога та інших фахівців. Одночасно розгортаються втручання у контексті підтримки відновлення. Соціальні працівники, медсестри та інші фахівці працюють в команді для того, щоб сприяти особистому та соціальному одужанню людини, забезпеченню її рівності з родичами та іншими членами громади. У разі неминучої декомпенсації або життєвих подій команда FACT здатна збільшити догляд та здійснити кризові втручання як ціла команда. Таким чином, команда FACT забезпечує широкий спектр послуг всебічно та інтегровано в межах команди, а також забезпечує координацію команди з ведення випадку, щоб організувати правильну допомогу в потрібний час.

Основні методи, які використовує команда FACT

  • ведення випадку людей, які мають психічний розлад і перебувають у ремісії (стабільні)
  • інтенсивне (кризове) втручання для людей, які мають високий ризик або переживають кризовий епізод

Два методи FACT гарантують, що одна і та ж команда продовжує працювати з однією людиною тривалий час, навіть якщо людина переживає кризовий епізод. Вони фактично не втрачають людей з «поля зору» – вони знають як знайти своїх клієнтів і сформувати в них прихильність. Щоб організувати це, їх догляд повинен бути привабливим: він повинен орієнтуватися на людину та підтримувати її у її одужанні. Співпраця з мережею соціальної підтримки людини – родичами, друзями та знайомими також може мати істотне значення для одужання/відновлення людини. 

У разі кризового епізоду команда гнучких FACT підтримує контакт з людино, її сім’єю та фахівцями в клініці.

Взаємодії команди FACT з іншими місцевими організаціями та фахівцями

Команди FACT працюють, як правило, у регіоні де проживає близько 50 000 жителів. Вони добре знають околиці, а місцеві мешканці та органи влади знають, де їх знайти. Це дає широкі можливості для співпраці з іншими організаціями та фахівцями в цій місцевості – місцевого працівником поліції, сімейним лікарем, аптекою, службою зайнятості, соціальною службою, громадськими організаціями та денними центрами. Команди FACT є міждисциплінарними та володіють знаннями щодо комплексних проблем людей, які мають психічні розлади. Вони вирішують проблеми людей в усіх місцях їх проживання.

ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ

Van Veldhuizen JR, Bähler M. (2013). Flexible Assertive Community Treatment. Vision, model, practice and organisation. Available from: http://www.eaof.org/factmanual.pdf

Test L. I., & Stein M. A. (Eds.) (1978). Alternatives to mental hospital treatment. USA: Plenum Press