Програма дій із подолання прогалин у сфері психічного здоров’я ВООЗ
У цілому світі психічні, неврологічні розлади та розлади внаслідок вживання психоактивних речовин (ПНПР-розлади) є вагомою частиною глобального тягаря захворювань, складають 14% показника DALY (роки життя, втрачені через непрацездатність). Цей показник постійно зростає, особливо в країнах з низьким та нижче середнього рівнями доходів.
Психічні, неврологічні розлади та розлади, внаслідок вживання психоактивних речовин часто є супутніми з хронічними соматичними розладами такими як діабет, серцево-судинні захворювання, ВІЛ/СНІД, і, якщо їх не лікувати, значно погіршуються результати лікування соматичного розладу. Люди з ПНПР-розладами та їх сім’ї частіше зустрічаються зі стигмою та упередженнями, що значно ускладнює якість їхнього життя, порушує соціальну інклюзію, здатність знайти роботу та інше.
На даний час від 75 до 90% осіб з ПНПР-розладами не отримують лікування.
З 2000-х років ВООЗ розробила програму під загальною назвою mhGAP action program (mental health gap action program) – Програма дій із подолання прогалин у сфері психічного здоров’я, яка складається з декількох інструментів.До неї належать:
До неї належать:
- Керівництво mhGAP (mhGAP – IG), версія 1.0 (2010) та версія 2.0 (2016) – керівництво ведення психічних, неврологічних розладів і розладів, пов’язаних зі вживанням психоактивних речовин, у неспеціалізованих закладах охорони здоров’я.
mhGAP – IG версія 1.0
mhGAP – IG версія 2.0 (перекладене українською мовою) - Посібник mhGAP-ГУМ з надання допомоги в умовах гуманітарних надзвичайних станів (mhGAP-HIG, 2015) – посібник з втручань для спеціального використання в гуманітарних ситуаціях (перекладений українською мовою)
- Центр доказових ресурсів ВООЗ mhGAP (WHO Evidence Resource Center mhGAP (2009) – iнформаційний центр доказових рекомендацій для сфери психічного та неврологічного здоров’я.
- Керівництво mhGAP, версія 2.0, онлайн додаток (2017)
- Керівництво по проведенню навчань mhGAP (2017)
- Керівництво для застосування mhGAP (2018)
Повний список ресурсів ВООЗ mhGAP, із посиланнями, можна знайти онлайн за посиланням https://www.who.int/mental_health/