Знову заїдаєш? Дещо про розлади харчової поведінки
Ще тільки понеділок, а ти вже обираєш, яким смаколиком будеш втішати себе наприкінці важкого тижня? Сумуєш і думаєш, що фаст-фуд точно змінить твій настрій на краще? А може плануєш відмітити свято обов’язково пишним застіллям, бо як же інакше?
То є справжнє «беее», яке може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям і дати хибне уявлення про те, що можна керувати настроєм через їжу.
Чому люди переїдають або недоїдають?
Солодка або жирна їжа асоціюється з безпекою та задоволенням. Від надмірного вживання таких продуктів організм отримує безліч дофаміну та ендорфіну, який буквально сповнює тебе радістю. Втім, таке відчуття тимчасове і оманливе: з останнім шматочком їжі стан вирівнюється, тим часом проблеми залишаються, а смуток не зникає. Як люди намагаються впоратися з емоціями за допомогою їжі?
- втікають від реальності та намагаються вивільнити емоції
- шукають швидкий спосіб заспокоїтися та розслабитися
- прагнуть «заїсти» тривогу
- хочуть зменшити внутрішню порожнечу, що виникла внаслідок травматичних подій
- не хочуть відчувати втому або нудьгу
- прагнуть знайти значущі події, які здатні будуть їх мотивувати
Майже всі час від часу переїдають. Однак, за деяких обставин культурно прийнятно їсти багато (наприклад, під час застіль). Такі ситуації бувають випадковими, соціальними та святковими. Компульсивне переїдання – повторювані епізоди надмірного споживання їжі, які включають втрату контролю та викликають у людини значний дистрес (стан, при якому людина не в змозі повністю адаптуватися до стресових ситуацій та спричинених ними наслідків). Люди, які переїдають, часто відчувають знижений настрій, огиду або сором за свої харчові звички.
Коли люди перебувають у сильному стресі, вони більш схильні до стресового харчування. Чому так відбувається? Можливо, тому що люди асоціюють почуття стресу з відчуттям голоду.
Крім того, емоційне вживання їжі пов’язане з відчуттям голоду. На ці відчуття впливає як нормальний голод (дефіцит енергії), так і гедонічний голод (думки про їжу та прагнення відчути емоції, які вона приносить).
Втім, зворотною стороною переїдання є навмисна відмова від їжі або скорочення її об’єму.
Які причини можуть спонукати до цього?
- страх набрати зайву вагу
- намагання зменшити параметри тіла
- підтримання образу кращої людини — організованої, здатної вживати тільки здорову їжу
- стрес та брак часу
- тривога, за якої шматочок до горла не лізе
Як перевірити, чи схильний ти до емоційного переїдання?
Їжа дозволяє тобі розслабитися? Ось деякі ознаки, які можуть вказувати на емоційне “заїдання”:
- Хочеш щось “пожувати”, коли не голодний, або відразу після того, як щойно поїв
- Рука сама тягнеться до їжі
- Не відчуваєш ситості навіть після їжі
- Відчуваєш тимчасове емоційне полегшення після їжі
- Кажеш собі, що тобі «потрібні» ласощі, щоб зняти нервову напругу
- Їси, коли просто нудно або тому, що так краще “заходить” фільм
- Думки про їжу заважають працювати
- Прагнеш щось поїсти, якщо на тебе накричали
- Якщо свято, то свято пуза? Твоя головна підготовка до свята – думки про те, що подати на стіл
- Їжа знімає втому
Кожен з нас так чи інакше любить поїсти. Тож, ймовірно, кожен з нас поставив дві-три позначки у цьому чек-листі. Це цілком нормально! Якщо ж ви відповіли «так» принаймні на половину запитань, цілком імовірно, що емоційне харчування перетворилося на проблему.
Як собі зарадити?
Перший і найважливіший крок — усвідомити проблему. Спробуй проаналізувати, в яких ситуаціях найчастіше переїдаєш або недоїдаєш. Якщо самостійно знайти відповідь не виходить, звернися до спеціаліста.
Другий крок — спробуй знайти альтернативний спосіб турботи про себе. Це може бути прогулянка, вправи, будь-яка активність або ритуали, які приноситимуть необхідні відчуття.
Третій крок — перетвори нову активність на звичку. Наприклад, кожного разу, коли тобі сумно, йди на прогулянку за певним маршрутом, вмикай улюблений музичний плейлист, проводь ритуал краси (перелік невичерпний і дуже індивідуальний).
Четвертий крок — підвищуй самоцінність та посилюй любов до себе. Компульсивні переїдання або обмеження в їжі зазвичай змушують сварити та карати себе. Краще ж, навчитися розуміти себе з любов’ю.
У сучасному світі ми все частіше думаємо про те, якими мають бути наші життя, фігура, стосунки, думки та настрій. Наші уявлення про це складаються зазвичай з суспільних стереотипів. Ми забуваємо, що ключовий критерій — власний комфорт та любов до себе.
Переїдання або недоїдання — важливий сигнал від психіки. Він говорить про те, що ви маєте знизити рівень стресу та тривоги, ще більше турбуватися про себе.
Бе-е-ережи себе!
Чернівці заполонили овечки. Їх можна побачити в найнеочікуваніших місцях: на зупинках громадського транспорту, в барах, університетах, на дитячих майданчиках. Вони підкажуть, як подбати про своє психічне здоров’я під час війни. Овечок створили команди проєкту «Психічне здоров’я для України» та ГО «Заходи». Побачив QR-код? Скануй, переходь на сайт і дізнавайся про себе більше! У нас для тебе 10 текстів, які розробили фахівці з психічного здоров’я. Вони розкажуть більше про розлади сну та харчової поведінки, депресію, агресію, тривогу, нав’язливе мислення, зловживання алкоголем, батьківську роздратованість і відновлення після втрати. Читай і бееережи себе!
Проєкт «Інформаційна кампанія про психічне здоров’я у Чернівецькій області» реалізує ГО «Заходи» за підтримки проєкту «Психічне здоров’я для України» (MH4U).