Тужиш за домом? Дещо про відновлення після втрати
Справа в тому, що в тебе немає дому? Добре тебе розуміємо. Станом на листопад 2022 року з України у зв’язку з війною виїхали понад 4 мільйони людей. Значна частина з них повністю втратила домівку та не має, куди повертатися назад. Кожен з них так чи інакше тужить за своїм минулим життям. Що робити з тугою за домом? Як допомогти собі та іншим почуватися комфортніше в нових обставинах?
Що ти відчуваєш?
Кожна людина, залежно від обставин, сприймає та відчуває втрату дому по-різному. Все залежить від оточення, економічного стану, друзів та близьких, можливостей далі працювати та будувати своє життя. Також важливо пам’ятати, що втрата дому може мати не лише пряме, а й фігуральне значення — вимушену еміграцію з можливістю повернутися в Україну згодом.
Що допомагає пережити втрату?
Травматичний досвід втрати дому має дві складові. З одного боку це проживання емоцій втрачання, з іншого — необхідність адаптуватися до змін та нової реальності.
Таким чином людина фактично шукає баланс між двома важливими і важкими станами. У такому випадку неможливо сфокусуватися на чомусь одному, адже емоції та переживання щодо іншого накриють хвилею.
Що може допомогти:
- визнати реальність
- розв’язати проблеми, пов’язані з втратою (забрати речі, віддати ключі)
- відкритий діалог про втрату з тим, кому довіряєш
- проживання емоцій
А якщо емоцій надто багато?
Емоцій ніколи не буває «занадто». Натомість, важливо їх проживати. Можна знайти кілька годин на день, упродовж яких у безпечному місці ти зможеш плакати, писати нотатки, писати у щоденник абощо.
Втрата — це не лише про сльози. Втрата передбачає також і багато злості. Важливо зрозуміти її характер. Спитай у себе: “Що я роблю зі злістю?”, “На кого її спрямовую?”, “Як я можу цьому зарадити?”. Після визнання злості важливо спрямувати її на активну екологічну дію: наприклад, фізичні вправи, біг, крик у безпечному місці тощо.
Як почати адаптуватися?
Втрата дому означає необхідність починати все спочатку. Це може викликати неабиякий смуток та повну втрату мотивації. Повернути землю під ногами допоможе рутина: улюблена кава та сніданки, час з близькими (фізичний або віртуальний).
Коли ти починаєш відчувати відновлення ресурсів, переходь до серйозніших кроків — влаштування на роботу, пошуку кращого або комфортнішого варіанту житла, нових знайомств.
Втрата дому — травматичний досвід. Однак, не забувай дати свободу своїм емоціям, не заморожувати їх. Це прискорить процес відновлення.
Будь в безпеці та бе-е-ережи себе!
Чернівці заполонили овечки. Їх можна побачити в найнеочікуваніших місцях: на зупинках громадського транспорту, в барах, університетах, на дитячих майданчиках. Вони підкажуть, як подбати про своє психічне здоров’я під час війни. Овечок створили команди проєкту «Психічне здоров’я для України» та ГО «Заходи». Побачив QR-код? Скануй, переходь на сайт і дізнавайся про себе більше! У нас для тебе 10 текстів, які розробили фахівці з психічного здоров’я. Вони розкажуть більше про розлади сну та харчової поведінки, депресію, агресію, тривогу, нав’язливе мислення, зловживання алкоголем, батьківську роздратованість і відновлення після втрати. Читай і бееережи себе!
Проєкт «Інформаційна кампанія про психічне здоров’я у Чернівецькій області» реалізує ГО «Заходи» за підтримки проєкту «Психічне здоров’я для України» (MH4U).