Тривожишся? Дещо про тривогу
Кожна думка викликає прискорене серцебиття, важко засинати та зовсім не хочеться прокидатися, в голові забагато «А якщо?» і зовсім мало відповідей? Тривога — справжнє виснажливе «беее» для організму. Як її розпізнати та спробувати з нею впоратися?
Що таке тривога?
Тривога — відчуття, яке схоже на загрозу (реальну або й уявну). Мова може йти як про безпосередню загрозу тобі, так і всьому, що ти вважаєш цінним (рідним, улюбленій справі, речам). Тривожними можуть бути незрозумілі ситуації або невисловлені почуття.
Окей, ситуативну тривогу відчував кожен, тож зазвичай ми здатні її контролювати. Але як бути з тривалою тривогою?
Як утворюється тривога?
За тривожність у головному мозку відповідає амигдала. Вона передає сигнал наднирникам і симпатичній нервовій системі, а вони надсилають тілу команди: “Приготуйся до двобою чи втечі”. Перейматися про іспит, співбесіду, результати важливих аналізів цілком природно. Але тривожність має минути разом із причиною. Якщо стан затягується, варто звернутися до фахівця з психічного здоров’я.
Як проявляється тривога?
Тривожність — відчуття, що забирає багато енергії та призводить до хронічної втоми психіки. Такий стан може проявлятися фізично: прискорене серцебиття, біль за грудиною, часте дихання та підвищене потовиділення, тремтіння, слабкість, втома, запаморочення, проблеми зі шлунково-кишковим трактом, часте сечовиділення, проблеми зі сном.
Окрім цього, тривожність впливає на поведінку людини й має наступні не тілесні прояви: відчуття знервованості до межі, безпричинне роздратування та передчуття біди, проблеми з концентрацією уваги.
І хоча деякі симптоми ми сприймаємо як звичайні атрибути сучасного життя, їх тривалий вплив та раптовий стрес можуть остаточно зламати захисні механізми організму.
Що таке генералізований тривожний розлад?
Відчувати занепокоєння час від часу, особливо в напружені періоди життя, нормально. Однак, тривала тривога та занепокоєння, які вам важко контролювати, можуть сигналізувати про розлад.
Коли людина відчуває тривогу упродовж тривалого часу, мова може йти про генералізований тривожний розлад. Це стан, в якому ти відчуваєш себе стривоженим більшість часу, не можеш пригадати, коли був розслабленим востаннє. За таких умов високий рівень тривожності викликає не одна подія, а ціла низка речей та ситуацій, а занепокоєння власне не має об’єктивних причин.
Більше про генералізований тривожний розлад читай тут.
Як подолати?
Найперше радимо пройти невеликий тест та визначити свій рівень тривожності. Варто пам’ятати, що підвищений стан тривоги — не тільки негативна емоція, а ще й важливий маркер, що сповіщає про необхідність звернути увагу на себе.
Що можна зробити? Якщо тривожний стан знесилює, варто звернутися до фахівця з психічного здоров’я. По-перше, він допоможе з діагностикою. По-друге, підкаже, як подолати глибинні причини, що провокують тривожність.
Виправити свій стан можна і самостійно. Тут у нагоді стане планування та дотримання режиму. Це дозволяє мати більше контролю над поточними справами.
Можуть допомогти також і вправи з визнанням причин тривоги. Спробуй зробити список речей або подій, які її провокують. Далі визнач, чи можеш ти впливати на кожну з них. Якщо ні, то які це викликає відчуття? Записування причин тривоги дозволяє критичніше мислити та поступово знижувати тривожність.
Спробуйте також техніки розслаблення: наприклад, дихальні вправи. Більше про них за посиланням.
Тривожитися щодо буденних або суттєвих подій в житті — нормально. Саме відчуттям надмірної тривоги, відсутністю можливості зосередитися й отримувати задоволення від життя, організм сигналізує про необхідність звернути на себе увагу.
Бе-е-ережи себе, дай трохи більше турботи!
Чернівці заполонили овечки. Їх можна побачити в найнеочікуваніших місцях: на зупинках громадського транспорту, в барах, університетах, на дитячих майданчиках. Вони підкажуть, як подбати про своє психічне здоров’я під час війни. Овечок створили команди проєкту «Психічне здоров’я для України» та ГО «Заходи». Побачив QR-код? Скануй, переходь на сайт і дізнавайся про себе більше! У нас для тебе 10 текстів, які розробили фахівці з психічного здоров’я. Вони розкажуть більше про розлади сну та харчової поведінки, депресію, агресію, тривогу, нав’язливе мислення, зловживання алкоголем, батьківську роздратованість і відновлення після втрати. Читай і бееережи себе!
Проєкт «Інформаційна кампанія про психічне здоров’я у Чернівецькій області» реалізує ГО «Заходи» за підтримки проєкту «Психічне здоров’я для України» (MH4U).