Найважливіше про психічне здоров'я
Шукаю допомогу

Що таке розлад соціальної тривоги

{{ slide + 1 }} / {{ sCount }}

Розлад соціальної тривоги або соціальна фобія характеризується загальним інтенсивним страхом в ситуаціях взаємодії з іншими людьми. Люди з розладом соціальної тривоги переживають, що прояви тривожності, а також їхня поведінка загалом будуть негативно оцінені іншими. Це занепокоєння часто змушує їх уникати соціальних ситуацій.

Соціальна тривога може проявлятися в різних ситуаціях: наприклад, на робочому місці чи у школі. У підлітків соціальна тривога може проявлятися й у стосунках з дорослими, і з однолітками.

У цифрах

Розлад мають близько 12,1% дорослих та 5,5% підлітків.

Як зрозуміти, що у вас розлад соціальної тривоги

Соціальна тривожність – це більше, ніж сором’язливість. Це страх, який не зникає і впливає на повсякденну діяльність, впевненість у собі, стосунки, роботу чи навчання. Більшість людей інколи хвилюються у ситуаціях соціальної взаємодії, але людина із соціальною тривожністю відчуває надмірну стурбованість до, під час та після взаємодії.

Основні ознаки розладу соціальної тривоги:

  • переживання страху та тривоги про ситуації, в яких за вами можуть спостерігати інші: публічний виступ, спілкування з незнайомими людьми, вживання їжі на людях,
  • труднощі взаємодії з іншими людьми: сильний страх та тривога, нездатність підтримувати розмову, висловлюватися, підтримувати зоровий контакт, почервоніння, м’язова напруга, зміна голосу,
  • уникання взаємодії з іншими людьми: уникання людних місць, зустрічей, вечірок, зменшення активності,
  • хвилювання через видимі симптоми тривоги: страх бути публічно засудженим, осоромленим, приниженим.

Як лікуватися

Варто звернутися до сімейного лікаря, якщо ви вважаєте, що маєте соціальну фобію. Особливо, якщо це значно впливає на ваше життя. Це поширена проблема, й існують методи лікування, які можуть вам допомогти.

Ваш лікар повинен провести обстеження, щоб переконатися, що ваші симптоми не викликані проблемою із фізичним здоров’ям. Він може направити вас до спеціаліста з психічного здоров’я, такого як психіатр чи психолог.

Соціальний тривожний розлад, як правило, лікується за допомогою психотерапії (яку іноді називають розмовною терапією), медикаментів або комбінації цих методів.

Як жити із розладом соціальної тривоги

Самодопомога може полегшити соціальну тривожність, і її можна спробувати перед іншими методи лікування. Зокрема можуть допомогти такі дії:

  • Спробуйте зрозуміти більше про своє хвилювання: продумайте або запишіть те, які думки проносяться у вас у голові і як ви поводитесь у соціальних ситуаціях, у цьому вам може допомогти щоденник.
  • Спробуйте техніки розслаблення: наприклад, дихальні вправи від стресу.
  • Розбивайте складні ситуації на дрібніші частини і працюйте над тим, щоб почуватися спокійніше з кожною частиною окремо.
  • Спробуйте зосередитись на тому, що конкретно говорять люди, а не припускайте найгірше.