Що робить і як допомагає психотерапевт
Психотерапевт – фахівець, який проводить лікування при певних розладах психічного здоров’я (так звана розмовна терапія), а також може працювати з іншими запитами, пов’язаними із покращенням якості життя загалом.
Коли звертатись
Варто звертатися до психотерапевта, якщо ви помітили в собі низку симптомів психічних розладів або маєте вже діагностований психічний розлад і хочете покращити якість життя. Також до психотерапевтів слід звертатися у випадку великих криз у житті, які виводять з рівноваги ваше психічне здоров’я, з метою профілактики психічних розладів.
Чим може допомогти
Психотерапевт спеціалізується на лікуванні психічних розладів психологічними методами: структурованими, науково-базованими інтервенціями, рекомендованими міжнародними клінічними протоколами. Також він може використовувати ці методи для допомоги у самопізнанні, саморозвитку або подоланні криз та психологічних складнощів.
Завдяки роботі з психотерапевтом ви можете поліпшити психічне здоров’я, змінити патерни поведінки, навчитися краще управляти емоціями та станами, усвідомлювати травматичний досвід та інтегрувати його у сьогодення так, щоб він не заважав жити далі.
Чого не може робити
Психотерапевт не призначає медичні препарати, якщо він не має медичної освіти. Це фахівець з вищою освітою психолога або психіатра, який отримав додаткову освіту в сфері психотерапії. У своїй практиці цей фахівець використовує немедикаментозні методи психологічної допомоги, наприклад, когнітивно-поведінкову терапію, гельштат-терапію, психодраму, психоаналіз тощо. Він супроводжує клієнта на шляху саморозуміння, працює з психологічними травмами. Якщо психотерапевт не є лікарем за освітою і вважає, що клієнт потребує медикаментозного лікування, він має спрямувати його до медичного фахівця – психіатра.
Якщо ви вирішили звернутись до психотерапевта, поставте йому такі 6 запитань:
- За яким методом психотерапії цей фахівець працює?
- На підставі якого навчання він це робить?
- Чи є психотерапевт членом відповідної асоціації?
- Яка доказова база того чи іншого методу?
- Які ризики?
- Зі скількома пацієнтами працював психотерапевт і з якими результатами?
Якщо у психотерапевта немає відповідей на ці запитання, то це поганий фахівець, він не орієнтується у цій галузі. Хороший психотерапевт завжди повинен приймати рішення про лікування разом із клієнтом.