Найважливіше про психічне здоров'я
Шукаю допомогу

Дратують діти? Дещо про батьківську роздратованість

{{ slide + 1 }} / {{ sCount }}

Час від час ловиш себе на думці, що діти справжнє бе? Спершу ловиш, а потім сам нияковієш від таких почуттів? Розуміємо тебе! Всі батьки інколи відчувають сильну злість на дітей. Роздратованість виникає у випадку критично високого рівня стресу.  

Чому батьки гніваються?

 • Не мають часу для себе
 • Перевтомлюються
 • Мають завищені очікування від дитини
 • Спрацьовує бажання перфекціонізму (“Чому моя дитина “не ідеальна?”).
 • Порушуються плани, таймінг, руйнуються очікування. 
 • Установка “ідеальний тато/мама” змушує жити чужим “глянцевим” життям.
 • Мають різкі судження та стидаються цього.
 • Мають тривожні думки про майбутнє, не впевнені у ньому.

Чому гніваються діти?

 • Гнів є частиною розвитку дитини. Дитина просто не розуміє, як висловити те, що відчуває.
 • Мають травматичний досвід або відчувають складні емоції.
 • Відчуваються страх, і , як наслідок, мають захисну реакцію гніву. 

Аналізуючи роздратованість, варто пам’ятати про базову турботу про себе. Піклуйтеся про себе: сон, їжа, спілкування — це надважливі речі, які впливають на стан та нашу спроможність опиратися стресовим ситуаціям. 

Дотримуйтесь цих корисних звичок, і ваше життя буде в гармонії.

Що допоможе подолати роздратованість?

 1. Заземлюйтесь. Сильне роздратування провокує емоційну бурю. В такому стані будь-які слова або рішення можуть негативно впливати на тебе. Саме тому важливо практикувати вправи заземлення. Спробуй звернути увагу на відчуття: сповільнися та зверни увагу на тіло через дихальні вправи. Притисни стопи до підлоги. Витягни руки вздовж тіла або стисни долоні перед собою. Далі переключи свою увагу: що чуєш довкола, що бачиш, що відчуваєш у повітрі? Торкнися найближчих предметів. Які вони на дотик? Важкі думки також частина світу навколо, ви можете їх контролювати. 
 2. Зрозумій свої тригери. Іноді ми дратуємося, бо поведінка дітей нагадує нам травматичний досвід з нашого власного дитинства. 
 3. Обговорюй. Дуже часто стосунки батьків і дітей мають авторитарний характер – фактично стають боротьбою двох «я так хочу». Додай у комунікацію аргументи та щире прохання, проговори свої почуття. Які емоції викликає у тебе поведінка дитини, чому вони негативні, як можна це змінити?
 4. Допомагай дитині висловити емоції. Поговори з сином або донькою відверто. Нехай дитина розповість про мотивацію своїх вчинків. Чим керувалася, чого хотіла досягти. Можливо, дитина просто не знає, як поділитися своїми хвилюваннями.  
 5. Попрошайся з перфекціоністом усередині себе. Твоє життя – унікальне. Не варто робити все ідеально та прагнути бути сім’єю з романтичної комедії. Цілком нормально не знати всіх відповідей на питання дітей “Чому?”. 

Дуже часто нас супроводжують негативні емоції  та важкі думки. Так буває, навіть коли ми захоплені спілкуванням з сім’єю, іграми з дітьми або іншими улюбленими справами. Переживання відвертають нашу увагу від цінностей та роблять роздратованими. 

Злізти з емоційного гачка, повернути контроль над думками, емоціями та подіями та тренувати свою включеність допоможуть вправи заземлення. 

Практикуйся та бе-е-ережи свій спокій!

Чернівці заполонили овечки. Їх можна побачити в найнеочікуваніших місцях: на зупинках громадського транспорту, в барах, університетах, на дитячих майданчиках. Вони підкажуть, як подбати про своє психічне здоров’я під час війни. Овечок створили команди проєкту «Психічне здоров’я для України» та ГО «Заходи». Побачив QR-код? Скануй, переходь на сайт і дізнавайся про себе більше! У нас для тебе 10 текстів, які розробили фахівці з психічного здоров’я. Вони розкажуть більше про розлади сну та харчової поведінки, депресію, агресію, тривогу, нав’язливе мислення, зловживання алкоголем, батьківську роздратованість і відновлення після втрати. Читай і бееережи себе!

Проєкт «Інформаційна кампанія про психічне здоров’я у Чернівецькій області» реалізує ГО «Заходи» за підтримки проєкту «Психічне здоров’я для України» (MH4U).