Як зрозуміти, що людина поруч потребує допомоги?
Турбуючись про близьких людей, ми зазвичай піклуємось про їхнє фізичне здоров’я. Адже знаємо симптоми, на які варто звертати увагу: температура, кашель, біль. Психічне здоров’я опиняється поза увагою, а симптоми його порушення не настільки очевидні. Проте його внесок у якість життя людини – величезний. Тому важливо вчитися впізнавати симптоми його порушення.
Відчуття суму, тривоги, роздратованості або злості — це нормальні реакції людини на подразники, певні стреси у житті. Однак як відчути межу, за якою переживання та реакції людини на складну ситуацію стають ознаками проблем із психічним здоров’ям та потребують уваги фахівців у цій сфері?
1. Зверніть увагу на значні зміни у поведінці чи настрої людини

Є багато сигналів, які можуть свідчити про розвиток проблем або негаразди із психічним здоров’ям. Це зміни у поведінці, емоційні, фізіологічні, когнітивні зміни, втрата продуктивності чи успішності в навчанні.
«Емоції та поведінка мають відповідати тій ситуації, яка складається, бути виправданими», — каже в інтерв’ю експерт нашого проєкту Денис Угрин, лікар-консультант клініки Модслі в Лондоні та викладач кафедри дитячої психіатрії Інституту психіатрії Королівського коледжу Лондона. Він пояснює, що психічний розлад — це не лише набір симптомів, але й порушення функціонування, тобто неможливість виконувати звичні завдання, робити щоденні справи, ефективно взаємодіяти та працювати.
Наприклад, ваша подруга обожнює свою роботу, любить їздити на наукові конференції, грати в теніс та регулярно спілкуватися із вами. За якийсь час ви помітили, що вона не може працювати, бере лікарняні, відмовляється від участі у конференціях, спорту та спілкування.
Якщо ви помічаєте істотну зміну у поведінці та настрої людини поруч, це привід порадитися із фахівцями та запропонувати їй звернутися по професійну допомогу – консультацію психолога чи психотерапевта.
2. Дізнайтеся більше про прояви психічних розладів

Всесвітня організація охорони здоров’я називає такі ранні ознаки психічного розладу:
- фізичні симптоми: наприклад, значне порушення сну та харчування;
- емоційні симптоми: тривалий смуток, страх чи тривога, підвищена чутливість до звуків, запахів або дотиків;
- когнітивні симптоми: непослідовність та нелогічність мислення, порушення пам’яті, перебільшені переконання про власні сили;
- поведінкові симптоми: агресія, неспроможність виконувати звичайні функції, зловживання психоактивними речовинами, соціальна ізоляція, небажання займатися тим, що раніше подобалося, уникнення певних ситуацій;
- симптоми пов’язані зі сприйняттям: людині здається, що вона бачить або чує те, чого не бачать і не чують інші люди. Страх чи підозрілість до людей, розмите сприйняття себе та навколишнього світу.
Також, якщо ви знаєте початкові симптоми окремих розладів, то раніше зможете їх помітити та допоможете вашій близькій людині отримати професійну допомогу.
Наприклад, людина може бути сумною або не мати бажання робити ті речі, які раніше приносили задоволення. Зазвичай це характерно для депресії. Хоча наявність таких симптомів не обов’язково свідчить про те, що людина має депресію. Варто бути уважнішими, щоби помітити, якщо подібні прояви триватимуть понад два тижні та істотно впливатимуть на якість життя. До інших симптомів депресії належать: зміна апетиту або ваги, складність із засинанням чи надмірний сон, брак енергії, почуття нікчемності, думки про смерть чи самогубство, сповільнені рухи і мова, почуття неспокою, коли важко всидіти на місці, складність зосередження, запам’ятовування або прийняття рішень, головні болі, спазми або проблеми з травленням без явної фізичної причини, які не полегшуються лікуванням.
Досить поширеним різновидом депресії є післяпологова депресія. У цьому випадку жінка стикається із повноцінною великою депресією під час вагітності або після пологів. Її супроводжують почуття крайньої печалі, занепокоєння та виснаження.
Постійне відчуття неспокою, швидка втомлюваність, труднощі у концентрації уваги, дратівливість, напруження у м’язах, труднощі у контролі почуттів, проблеми зі сном (людині важко заснути, а зранку вона відчуває себе невиспаною та змученою) можуть свідчити про генералізований тривожний розлад. До тривожних розладів належить також панічний розлад, коли людина має періодичні несподівані напади паніки. Панічні атаки – це раптові періоди сильного страху, які швидко наступають і досягають свого піку протягом декількох хвилин. Напади можуть бути спричинені тригером: предметом чи ситуацією. Під час панічної атаки людина може відчувати: прискорене серцебиття, пітливість, тремтіння, відчуття задухи, приреченості і втрати контролю.
Одним з поширених розладів психічного здоров’я є також залежності. Їх можна впізнати за наступними ознаками.
- Поведінкові: пропуски роботи чи навчання, часте потрапляння у неприємності, суперечки, секретна чи підозріла поведінка, вживання психоактивних речовин під час керування автомобілем, зміни сну й апетиту, періоди незвичної гіперактивності, брак мотивації, перепади настрою, дратівливість, спалахи гніву, тривожна або параноїдальна поведінка без причини, непояснювані зміни особистості чи стосунків.
- Фізичні: червоні очі та розширені зіниці, раптова втрата чи набір ваги, погіршення фізичної форми, незвичний запах подиху, тіла чи одягу, тремтіння, нечітка мова або порушення координації.
- Соціальні: раптова зміна друзів, улюблених розваг та хобі, проблеми із законом, пов’язані із вживанням речовин, непояснювана потреба у грошах чи фінансові проблеми, вживання речовин навіть попри те, що це спричиняє проблеми у стосунках.
І нарешті, пам’ятайте: усі згадані симптоми, так само як і симптоми фізичних хвороб, проходять за вчасного реагування та турботи про здоров’я. Тож ваша підтримка та за необхідності – звернення за професійною допомогою, можуть допомогти вашій близькій людині повернутися до якісного життя.