Найважливіше про психічне здоров'я
Хочу допомогти близьким

Як піклуватися про себе, якщо у близької людини психічний розлад

{{ slide + 1 }} / {{ sCount }}

Якщо ваша близька людина має проблеми із психічним здоров’ям, вам може бути ще важче. Адже щодня дивитися, як найдорожча людина проходить через труднощі – непросто. Ви можете почуватися винними, безпорадними, жертвувати власним комфортом заради близької людини. Але це не зарадить ситуації.

Як психічний розлад людини впливає на емоційний стан її близьких 

Психічні розлади бувають різними за складністю та інтенсивністю загострень. З більшістю, зокрема, з депресією, тривожним розладом, панічними атаками, можна впоратися завдяки терапії. Проте, чимало психічних розладів є хронічними, зокрема, біполярний розлад, шизофренія, психотичні розлади. Організація життя із цими захворюваннями потребує навичок та стратегій, які мають стати частиною життя родини. 

Часто комусь із членів сім’ї доводиться взяти на себе роль піклувальника людини з психічним розладом. Ви можете зазнати сильного стресу від життя поруч та піклування про людину із психічним розладом. Хвороба близької людини може суттєво вплинути на побут, дозвілля, секс, спілкування з людьми поза домом.

За дослідженням уряду Канади, 71% людей, які мають у родинах людей із психічними розладами, є їхніми піклувальниками. 27% надають цим членам родини емоційну підтримку, 8% – практичну допомогу. 2/3 піклувальників людей із психічними захворюваннями стверджують, що у них самих проявляються тривога та пригнічений стан. 35% людей, які мають членів родини із психічними розладами, сказали, що ці хвороби вплинули на їхні емоції, фінансовий добробут та щоденне життя.

Неприємні емоції та втома від життя поруч з людиною з психічним розладом є нормальними

Якщо вашій близькій людині діагностували психічне захворювання, це може викликати у вас цілий спектр емоцій та переживань. Деякі з них відчувати важко або неприємно. Але важливо розуміти, що всі ці реакції нормальні.

На основі бесід із родичами людей із психічними розладами працівники гарячої лінії в Австралії Lifeline Information Service зібрали такий спектр емоцій та переживань.

Почуття провини. Багато людей намагаються знайти причину захворювання і зрозуміти, чи можуть вони бути якоюсь мірою відповідальними за те, що захворювання виникло у дорогої людини. Це природно, ставити собі такі питання. Так, наша поведінка може впливати на стан інших людей. Але складнощі з психічним здоров’ям, як правило, зумовлені низкою різних причин, зокрема, змінами у функціонуванні мозку та нервової системи, а також обставинами та подіями, які склалися в житті людини. Одне з найважливіших ваших завдань – це усвідомити, що ви не є причиною психічного розладу близької людини.

Також ви можете відчувати провину та сумніви через те, що не готові до ролі піклувальника.

Сором. Психічні захворювання дуже часто стигматизуються у суспільстві, і ви як член родини людини з психічним захворюванням також можете відчувати на собі стигму.

Страх. Найімовірніше, ви будете перейматися за дорогу людину в ті моменти, коли не зможете бути з нею поруч. Страх за майбутнє або можливі ризики – також нормальний.

Злість/Фрустрація. Ви можете відчувати фрустрацію або злість через те, що хвороба починає домінувати над іншими сферами життя. Ви можете злитися, що інші люди роблять менше, ніж ви. Час від часу вам може ставати боляче від того, що ваша діяльність/робота не цінуються, або ви не відчуваєте вдячності.

Горе та смуток. Ви можете горювати за тим, що ваші стосунки і життя ніколи не будуть такими, як раніше. Ви можете відчувати смуток через те, що плани та можливості для вас, вашого партнера чи рідної людини змінилися. До таких змін пристосуватися складно, але поступово ви впораєтеся.

Любов. Багато піклувальників говорять, що вони сильніше починають любити свого партнера чи родича, і захворювання зближує. Нові стосунки, які ви будуєте з вашими коханими чи рідними, можуть дати вам можливість для особистісного росту. Іноді хвороба рідної людини може допомогти вам краще зрозуміти себе, віднайти ті частинки особистості, які не були проявленими.

Пам’ятайте, що ваші емоції весь час будуть змінюватися, і це – нормально. Разом із радістю та полегшенням від того, що вашій близькій людині стає краще, ви, найімовірніше, будете відчувати розчарування і виснаження.

Як дбати про себе, якщо у близької людини психічний розлад

Аби дбати про себе та збалансувати суперечливі переживання, скористайтеся наступними рекомендаціями:

  • Вдавайтеся до тактики вивчення та пізнання

Симптоми психічного розладу можуть варіюватися від труднощів концентрувати увагу до таких проявів як сильна тривога, панічні атаки, галюцинації, самоізоляція та небажання спілкуватися з іншими людьми. Більшість проявів психічних захворювань неявні. Але якщо ви добре розберетеся в діагнозі близької людини, вам буде легше зрозуміти її поведінку та вчинки і не ображатися.

Зрозумійте, що ваш друг або член родини з психічним розладом, найімовірніше, не зможе вести настільки ж активний спосіб життя, як раніше. Тож будьте готовими до того, щоб по-іншому проводити час – наприклад, дивитися фільми, слухати музику або грати в настільні ігри, замість ходити на концерти та інші події у багатолюдні місця. Психічні розлади можуть забрати у вашого партнера бажання займатися сексом, а також можливість відчувати радість від улюблених речей. Будьте терплячими і пам’ятайте, що причина цьому – не ослаблення почуттів, а прояви психічного захворювання.

  • Піклуйтеся про власне психічне здоров’я

Не забувайте про здорове харчування, заняття спортом, улюблену роботу або справи, розвиток власних хобі й інтересів. Турбота про себе може включати заняття з психотерапевтом або відвідування груп підтримки для партнерів/рідних людей з психічними захворюваннями. Якщо у вас вийде добре піклуватися про себе, то ви зможете проявляти більше емпатії і до близької людини з психічним захворюванням.

  • Залучайте підтримку оточення

Люди із психічними захворюваннями можуть отримати велику користь від спілкування з людьми зі схожими проблемами. У такому середовищі їм буде легше ділитися історіями про власні злети й падіння. У групі підтримки вони також можуть знайти життєву силу для подолання емоційного болю та проблем.

  • Цінуйте стосунки та намагайтеся відчувати вдячність

Цінуйте те, що вам дають стосунки попри психічне захворювання близької людини. Продовжуйте дарувати одне одному людське тепло: гуляйте, ходіть в кіно, ботсади, на морозиво тощо, робіть подарунки та маленькі приємні сюрпризи, висловлюйте вашу любов та захоплення. Частіше кажіть такі слова, як “люблю” та “дякую, що ти є”.

  • Заохочуйте членів родини звернутися до психотерапевта

Поясніть, що сесії із психотерапевтом допоможуть вам вирішувати складні ситуації, які виникають у зв’язку з психічним захворюванням близької людини. Проте намагайтеся не тиснути на людину, адже це рішення їй потрібно прийняти самостійно. А для цього знадобиться певний час.

  • Вибудуйте чіткі межі та більше часу проводьте з друзями/рідними

Вам потрібно зрозуміти, що робити для того, щоб почуватися здоровими та щасливими. Допоможіть близькій людині усвідомити, що ваші потреби також важливі. “М’яко коригуйте наміри людини постійно проводити з вами час або ж говорити про власні проблеми лише з вами”, — пояснює психотерапевтка Катерина Данилевська у матеріалі про те, як не вигоріти, підтримуючи людину з депресією. Цю рекомендацію можуть використовувати близькі людей і з іншими психічними розладами.

Якщо почуваєтеся самотньо, ізольовано, то організуйте зустріч із друзями. Зробіть невелику перерву від спілкування з близькою людиною, порадуйте себе чимось приємним, поїдьте у подорож, про яку мріяли.

Більше про те, як дбати про себе, дізнавайтеся із ресурсів:

Бути піклувальником людини з психічним захворюванням або жити поруч з такою людиною – це вимоглива роль. Ваше завдання – дати дорогій людині інструменти, щоб вона самостійно впоралася з життєвими викликами. Але ви зможете їх долати тільки за умови хорошого власного психічного здоров’я.